Wet Economische Delicten (WED) en bijzondere wetgeving
De economische politierechter behandelt een strafzaak wanneer iemand wordt verdacht van een economisch delict. Deze laatste term staat voor een strafbaar feit dat in bijzondere wetgeving als zodanig is vastgesteld.
Een economisch delict kan onder meer betekenen een overtreding van financiële wetgeving (Wet Financieel Toezicht), een milieudelict (Wet Milieubeheer; Wet Verontreiniging oppervlaktewateren) of de Algemene Wet op de Rijksbelastingen. U kunt dan denken aan het uitgeven van effecten zonder vergunning, het lozen van een afvalstof in het oppervlaktewater, het uitvoeren van een bedrijfsactiviteit met gevolgen voor het milieu - zonder milieuvergunning - en het doen van een onjuiste of onvolledige belastingaangifte.
Naast een economisch delict kan tegelijk ook een gewoon (‘commuun') strafbaar feit ten laste worden gelegd. Dit kan als er voldoende samenhang tussen de delicten bestaat. Zo staat op de dagvaarding regelmatig naast een bijzonder (economisch) delict ook een aanvullend strafbaar feit vermeld. Zoals valsheid in geschrift en oplichting.
De economische rechter kan een arsenaal aan straffen en maatregelen opleggen, zoals openbaarmaking van de uitspraak, de veroordeelde verdachte verplichten om de schade te herstellen. De rechter kan in het uiterste geval zelfs tot stillegging van de onderneming gebieden.
Economische delicten vragen om een specifieke aanpak. Zo is de wetgeving vaak complex en ‘gelaagd'. Gelaagd houdt hier in, dat naast de wet vaak besluiten van de minister of een bestuursorgaan als de Gemeente relevant kunnen zijn. Of en in hoeverre binnen de onderneming een bestuurder of juist de onderneming (als rechtspersoon) verantwoordelijk kan worden gehouden voor een gepleegd delict, hangt af van diverse omstandigheden. Hiervoor zijn door de Hoge Raad in de rechtspraak hanteerbare criteria ontwikkeld van de ‘redelijke toerekening'.
Het is belangrijk om tijdig de voorbereidingen voor de strafzaak te beginnen vanwege de voornoemde complexiteit. Tevens wil de omvang van de strafdossiers juist in dit soort zaken wel eens groot zijn. Daarnaast kunt u in aanraking komen met controlerende instanties als de FIOD-ECD. de AFM (autoriteit financiële markten) of de Belastingdienst. Personen van deze instanties hebben vaak bijzondere opsporingsbevoegdheden. U bent vaak verplicht om aan een onderzoek mee te werken, zelfs al wordt u van een strafbaar feit verdacht! Wij kunnen u in dit stadium adviseren en bewijslevering in uw nadeel tegen u voorkomen.
Wij hebben ruime ervaring met economische strafzaken, zittingen voor de meervoudige economische strafkamer en de economische politierechter. Hieronder vallen overtredingen van milieuwetgeving, AWR (Algemene Wet op de Rijksbelastingen) evenals de financiële toezichtwetgeving, de WTK1992 en WTE 94 (thans de Wet financieel toezicht; Wft).
Om u te overtuigen van onze kennis en ervaring op dit terrein, verwijzen wij u ter illustratie graag naar de bijgevoegde Persberichten.
Neemt u bij vragen contact met ons op bij voorkeur via ons contactformulier, dan wel telefonisch (bij spoed op: 06-41283986) - als u reeds een dagvaarding hebt ontvangen.
terug


